Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

RETİNA DEKOLMANI TEDAVİSİ

Opt. Dr. Muhammet Beyazal

RETİNA NEDİR? 

Retina görmeyi sağlayan sinyalleri beynimize ileten sinir tabakasının adıdır. Bu sinir dokusunun içindeki fotoreseptör yapıları ışığı beyindeki görme merkezine iletirler. Retina önünde vitreus dediğimiz jölemsi bir yapı vardır. Vitreus hem beslenme hem destek görevi görür.

 

RETİNA DEKOLMANI NEDİR?

Retina dekolmanı, retinanın yapıştığı ve beslendiği yerden yırtıklı veya yırtıksız olarak ayrılmasıdır. Retina yırtığı sonrası oluşan retina dekolmanı önemli ve göz hastalıkları arasında en ciddi olanlarından biridir.

Yırtıklı Retina Dekolmanı oluşmadan önce retina yırtığı meydana gelir. Oluşan retina yırtığı altına sıvı kaçısıyla birlikte vitreusun çekmesi sonucu retina sinir tabakası ayrılır ve yırtıklı retina dekolmanı oluşur. Bazen retina dekolmanı yırtık olmadan da oluşabilir ve şeker hastalarında olduğu gibi bazen dekolman viteus içinde oluşan bantlardan dolayı traksiyonel de olabilir.

Retina yırtığı olmadan bazı inflamatuar ve damarsal olaylarda retina altına sıvı birikimi ile birlikte eksudatif dediğimiz retina dekolmanı da görülebilir.
 

RETİNA DEKOLMANI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Retina dekolmanı görme azlığı veya yarım görme şekilnde kendini belli eder. Retina dekolmanı gelişmeden önce retina yırtığı oluştuysa ciddi şekilde flaş veya şimşek çakması ve sinek uçuşması şikayetleri olur. Retina yerinden ayrılmadan teşhis konulabilirse argon lazer fotokoagülasyon yapılarak retinanın yerinde kalması sağlanabilir.

Gözde flaş patlar gibi ışık veya şimşek çakması, retina yırtığı oluşumunun en önemli habercisidir. Bunun yanında sinek uçuşması olması toz bulutu gibi görüntüler olması da retina tabakasında yrtık ve retina dekolmanı habercisi olabilmektedir.

Bu şikayetler başladığında göz muayenesi yapılırsa ve retina dekolmanı gelişmeden yıtrık aşamasında yakalanırsa sadece argon lazer fotokoagülasyon ile hastalar sağlığına kavuşabilir. Retina dekolmanını topraktan aytılmış bir fide olarak düşünülürse fide erkenden toprakla buluşturlmalıdır ki kurumasın.

Retina dekolmanı eğer zamanında ameliyatla tedavi edilmezse kalıcı görme kaybı oluşabilir. Retina dekolmanı oluşursa aşağıda anlatılan tedaviler gerekebilir.
 
 

RETİNA DEKOLMANI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Retina dekolmanı vitrektomi ameliyatı, bant serklaj veya pnömatik retinopeksi dediğimiz ameliyat yöntemiyle mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Günümüzde retina dekolmanı tedavisi için en çok uygulanan yöntem vitrektomi ameliyatıdır. Vitrektomi ameliyatında göze 3 adet mikro delikten girilerek vitreus dedğimiz jölemsi tabaka temizlenir. Retina dokusu yerine yerleştirlir ve argon lazer fotokoagülasyon veya kriyoterapi ile retinanın yerinde kalması sağlanır.
 
Sinir tabakasının yerinde kalması için gözün içine silikon veya gaz verilir. Ameliyat sonrası, silikon genllikle altı ay sonra alınır. Gaz ise çeşidine göre gözün içinde kendi kendine emilip kaybolur. Bu nedenle gözün içine gaz verilmesi yeterli olacaksa  gaza öncelik verilir.

Retina dekolmanının bir diğer tedavisi ise bant serklaj ameliyatıdır. Uygun olan hastalara bu yöntem uygulanabilir. Bu ameliyatta gözü örten konjonktiva dediğimiz tabaka açılarak 360 derece bant takılır. Delik olan yere bir yastıkçık ilave edilerek retina altındaki sıvı boşaltılır ve argon lazer fotokoagülasyon yapılır.

Çok nadiren uygun retina yırtığı ve dekolman olan hastalarda ise Pnömatik retinopeksi uygulanabilir. Pnömatik retinopeksi ameliyatında iyi bir değerlendirme sonrası gözün içine  gaz verilerek  retina ayrıldığı yere yapıştırılır ve sonrasında argon lazer ile fotokoagülasyon yapılır.
 

HANGİ DURUMLAR RETİNA DEKOLMANI RİSKİ ARTAR?

 
Gözünde retina yırtığı olanlar,
 
Yüksek miyop hastalar,

Gözüne darbe alanlar,

Daha önce katarakt cerrahisi gibi göz ameliyatı geçiren hastalar,

Diğer gözünde retina dekolmanı olanlar,

Ailesinde retina dekolmanı olanlar

Vitreusunda yaşa bağlı dejenerasyonu ve anormalliği olanlar

Retina tabakasında doğuştan inceliği bulunanların Retina dekolmanı riski diğer insanlara göre daha yüksektir.