Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

KATARAKT NEDİR?

Opt. Dr. Muhammet Beyazal

Katarakt doğal göz merceğinin bulanıklaşmasıdır.Gençlerde göz merceği saydamdır.Işınlar, retina denen sinir tabakasına rahatça ulaşabilir.Yaşlılarda ise katarakt bu ışınların sinir tabakasına ulaşmasına engel olup  görme azlığı yapar.Katarakt genelde yavaşça ilerler.Katarakt oluşurken gözde yaşarmaya,kızarıklığa ve ağrıya neden olmaz.

KATARAKT’IN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık belirti görmenin bulanıklaşmasıdırTek gözde çift görme, loş ışıkta yazıların okunmasında güçlük görülebilir.
Renklerde soluklaşma ve mavi rengin soluklaşmış yeşil gibi algılanması da katarakt belirtileridir.Sık uzak ve yakın gözlük değişimine rağmen görmede memnuniyetsizlik de katarakt gelişmesi işaretidir.

KATARAKT TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Göz hastalıklarının içinde tedavi edilebilir en sık az görme nedeni katarakttır.Olgun hale gelmiş  katarakt biran önce tedavi edilmelidir.İlerlemiş katarakt ameliyat edilmezse, göz içinde reaksiyona ve göz tansiyonuna neden olup kalıcı görme kaybı yapabilir.Yenidoğanda veya çocuk yaşta tespit edilen konjenital katarakt biran önce katarakt ameliyatı ile tedavi edilmelidir.

KATARAKT NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Katarakt, ameliyatla tedavi edilir. Katarakt ameliyatında başarı oldukça yüksektir.Günümüzde katarakt operasyonu fakoemülsifikasyon  denilen yüksek frekanslı ultrason enerjisi ile dikişsiz olarak yapılmaktadır.Katarakt ameliyatı 15 dakika civarı sürer ve damla anestezisi ile yapılabilir.

KATARAKT TEKRAR EDER Mİ?

Bazı hastalarda katarakt ameliyatından sonra değişken zamanlarda ikincil katarakt gelişebilir.İkincil katarakt,yapay göz içi lensinin yerleştirildiği doğal arka lens zarındaki bulanıklaşmadır.İkincil katarakt, 5-10 dk.süren ofis şartlarında uygulanabilen YAG lazer kapsülotomi ile tedavi edilir.Hasta gözü kapatılmadan evine gönderilir ve eski görme netliğine kavuşur.

FAKO İLE KATARAKT AMELİYATININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Operasyon süresi genel olarak kısadır.Hastanede yatmayı gerektirmez.Görme erken dönemde düzelir.Genellikle ameliyattan sonraki ilk günden itibaren hastalar net görmeye başlar.Gözün içine konulan mercekler sayesinde hastalar takılan merceğin türüne göre yakın görme için gözük takarlar ya da takmazlar.Eğer uzağı gösteren monofokal tek odaklı mercek takılırsa yakın görme  için gözlük gerekir.Ama uzak ve yakını gözlüksüz net gösteren çok odaklı multifokal mercekler takılırsa hastalar gözlükten tamamen kurtulurlar.

MULTİFOKA VEYA TRİFOKAL AKILLI LENSLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yeni nesil trifokal akıllı lenslerle hastalarımız uzak-orta ve yakın mesafeyi gözlük takmadan görebilirler.Bu akıllı lensler uzun zamandır kullanılmakta olup ilk merceklerdeki eksiklikler giderilmiş, hasta memnuniyeti oldukça artmıştır.Aynı zamanda astigmat düzeltici özellikte torik mercekler de mevcuttur.Gözünde astigmatı olan hastalar, astigmatı da düzelten trifokal akıllı lenslerle uzak-orta ve yakın mesafeyi gözlüksüz net görebilirler.