Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

GÖZ NUMARASI DERS ÇALIŞMAYI ZORLAŞTIRIR MI?

Opt. Dr. Muhammet Beyazal

Hipermetropi genel anlamda yakını görme zorluğudur.Göz yakını görmek için ortalama 3 numara uyum yapmak zorunda.Gözde zaten bir numara varsa hipermetropide olduğu gibi göz bu numaranın üzerinde bir uyum yaparak yakını görebilir.Bu durumda göz yorularak yukarda saydığımız probleme neden olur.

Astigmatizmada ise gözün kornea ve lens tabakasından geçen ışık sinir tabakasınn görme merkezinde birden fazla noktada toplanır.Nedeni kornea dediğimiz saydam tabaka ve göz merceğinin iki birbirne dik eksenindeki çapların ve yüzeyin eşit olmaması olarak anlatılabilir.Bu durmdada göz görmede zorlanaraak yukarda anlatılan bulgulara neden olabilir.

Hipermetropi ve astigmatizma erken tesbit edildiğinde bu kusurlar gözlükle düzeltilir ve göz iyi göreceği için tembellik gelişmez. Aksi durumda yüksek miktardaki hipermetropi ve astigmatizma kalıcı göz tembelliği yapabilir.

Aileler bir sorun görmeseler dahi çocukların göz muayenelerini 6 aylıkken, 3 yaşındayken ve okul öncesinde yaptırılarsa göz tembelliği riskinden korumuş olurlar ve çocukların okul başarılarını arttırmış olurlar...