Hafta içi 09:30 - 17:30 / Cumartesi 09:30 - 13:00 İletişim: 0850 878 72 32 / 444 72 32

AKILLI MERCEK TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Opt. Dr. Muhammet Beyazal

AKILLI MERCEK TEKNOLOJİSİ NEDİR?

     ''Akıllı Mercek'' Teknolojisi uzak orta ve yakın mesafeyi gözlüksüz net görmeyen hastalar için çare olmuştur.Çok odaklı trifokal veya multifokal bu merceklere tüm mesafeleri gözlüksüz gösterme başarısından dolayı halk arasında 'Akıllı Mercek'' veya ''Akıllı Lens'' ismi kabul görmüştür.

     Daha önce katarakt ameliyatı ile gözün içindeki boşaltılan doğal mercek yerine sadece uzağı gösteren tek odaklı mercekler kullanılmaktaydı.Akıllı lens uygulamaları ile tüm mesafeler gözlüksüz net görülmeye başlamıştır.Bu, hastalar için büyük avantaj sağlamış, ''akıllı mercekler'' yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

''AKILLI MERCEK'' İÇİN GÖZÜM UYGUN MU?

    Akıllı Mercek ameliyatı ile gözlükten kurtulmak isteyenlerin 45 yaşın üzerinde olması tercih edilir. Hem uzak hem de yakını göremeyen +2 ve üzeri  hipermetrop hastaların ameliyat sonrası mutlu olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Miyop hastalardan -5 ve üzeri olanlar da genel olarak mutlu olurlar. Daha düşük miyop hastalar uzak görmeden mutlu olmakla birlikte yakın görmeye alışmaları biraz zaman alabilmektedir.

    Bunun yanında:

-Göz arkasında kanama yapmış şeker hastaları,

-İleri derecede göz tembelliği olanlar,

-Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlar,

-Yakın mesafeden çok hassas işler yapan diş hekimi gibi meslek guruplarında olanlar,

-Çok yüksek miyoplar, akıllı mercek ameliyatı için uygun aday değillerdir.

AKILLI MERCEK AMELİYATININ BAŞARISI NEYE BAĞLIDIR?

    ''Akıllı Mercek'' ameliyatının başarısı:

    1-Uygun hastanın seçilmesine,

    2-Uygun  ''Akıllı Mercek'' çeşidinin seçilmesine,

    3-Göze implante edilecek ''Akıllı Merceğin'' doğru hesaplanmasına,

    4-Ameliyatta merceğin merkeze yerleştirilebilmesi gibi faktörlere bağlıdır.
 

1-Uygun Hastanın Seçilmesi:

     Yukarda anlatılan bazı hastalıklara ilaveten,akıllı mercek ameliyatı yapacağımız hastalarla zaman ayırmak ve beklentilerini iyice öğrenmek çok önemli.Çok titiz A tipi kişlik yapısı olan hastaların ameliyat kararı verilirken dikkat edilmelidir.Bazı hastalarımız tüm mesafeleri gözlüksüz görebilmelerine karşın çok yüksek beklenti içinde olabilmekteler.

 2-Uygun ''Akıllı Mercek'' Çeşidinin Seçilmesi:

      Akıllı mercekler tek odaklı değil çok odaklıdır.Yakın görmeyi sağlamak için ışığı paylaştırarak bir kısmını yakına aktarıp yakını gözlüksüz net görmemizi sağlarlar.

      Akıllı mercekler kendi içinde ışığı paylaştıran multifokal çok odaklı mercekler ve EDOF dediğimiz alan derinliği genişleterek yakını gözlüksüz görmeyi sağlayan prensibe dayanırlar.

      Genel olarak uzak ve yakın görmenin çok önemli olduğu ileri yaş, gece sık araç kullanmayan hastalara çok odaklı mercekler uygun olur.Eğer uzak görme yakın görmeden çok önemli ise, hasta genç ise ve gece sık araç kullanacaksa  EDOF mercekler daha uygun olabilmekte. EDOF merceklerin en büyük dezavantajı yakın görmenin daha uzakta başlamasıdır.    

 3-Göze İmplante Edilecek ''Akıllı Merceğin'' Doğru Hesaplanması:

      Akıllı Mercek uygulamalarında en önemli aşama göze implante edielecek merceğin doğru hesaplanmasıdır.Gözün içindeki doğal lens boşaltıldıktan sonra yerien konulacak merceğin nerde duracağı genel olarak hesaplama zorluğuna neden olur.Son teknoloji swep sourse yöntemiye çalışan optik biyomteriler, sert kataraktlarda da mercek hesaplaması olanağı tanımaktadır. Bunun yanında yeni nesil mercek hesaplama fomülleri hesaplamada bizlere yardımcı olmaktadır.Aynı zamanda önceden geçirilmiş göz amliyatı olup olmadığı iyice sorgulanmalı hesaplamalr ona göre yapılmalıdır.

4-Ameliyatta Akıllı Merceğin Merkeze Yerleştirilebilmesi:

      Akıllı Merceğin çalışması için merkeze yerleştirlmesi çok önemlidir. Bunun için operasyon esnasında ışıkla ayarlamalar yapılabilmekle birlikte, yapılacak bazı  işaretlemeler ve mikroskop aparatları da merceğin merkezlenmesine yardımcı olmaktadır.

      Akıllı Mercek Ameliyatının her aşaması titizlik gerektirmektedir.Kalitesi ıspatlanmış gereçler kullanmak ve tecrübe başarı için vazgeçilmez unsurlardır.